TEADLANE SELGITAB: miks on vaja reoveeuuringuid ja miks koroonaviirus seal ei hävine?

“Miks on vaja teha reoveeuuringuid? Miks koroonaviirus ei hävine reovees?” küsib huviline Tartu ülikooli teadlaste Facebooki-lehel “Küsi teadlastelt kõike koroona kohta”. 

Vastab TÜ molekulaarse ökoloogia kaasprofessor Veljo Kisand:

„Esmalt küsimuse esimene pool – miks on vaja teha reoveeuuringuid? Reoveeproovidest on võimalik leida viiruse jälgi enne, kui esimesed nakatunud jõuavad haigustunnustega testima. Reoveeseire annab varajast infot ka nakkuse piirkondliku leviku kohta. Uuringu eesmärk on varjatud kollete avastamine ja puhangudünaamika jälgimine, et vastavalt vajadusele viiruse leviku piiramiseks varakult täiendavaid abivahendeid kasutusele võtta või siis saada kinnitust viirusepuhangu lõppemisele.

Küsimuse teine pool: miks viirus reovees ei hävine?  Nakkusohtlikkus hävineb viirusel reovees kiiresti, kuna inimese nakatumiseks vajalikud ogavalgud viiruse pinnal lagunevad sellistes ebasoodsatest tingimustes lühikese aja jooksul.

Samas on viiruse määramiseks kasutatav geneetiline materjal kaitstud suhteliselt tugeva kestaga, mida nimetatakse kapsiidiks. SARS-Cov-2 kapsiidid võivad madalatel temperatuuridel (+4) olla stabiilsed päevi ja nädalaid.”

Allikas: Õhtuleht