Kust sa tead? | Tasuta ühistranspordi faktikontroll poliitiku lubadusele

“Kust sa tead?” postaksti potsatanud vihjele on saadud vastus Novaatori kaasabil.

Tallinna tasuta ühistranspordi laiendamine ka teiste tasuta transpordiga omavalitsuste elanikele ei ole pruugi kaasa tuua mõju, mida poliitik välja toob. Samuti ei tugine kõik väited uuringutel ja analüüsidel ning kohati on mõistlik hoopis lahendada muid ühistranspordi muresid, kui vaid sõidu hind.

ERR Novaator analüüsis järgnevat kahte väidet ühistranspordi kohta käivate uuringute abil.

1. Kas Tallinnasse tööle sõitvatel inimestel kulub ühistranspordile suur osa palgast? – käsitletud uuringute põhjal võib järeldada, et tegelikkuses inimesed kulutavad ühistranspordile ühe vähem, kuna ka kasutavad seda aina vähem. Viimase üheks põhjuseks on ühistranspordi ebamugavus.

“Seega võib kahe eelmainitud uuringu põhjal öelda, et asjaolu, kas ühistransport on tasuta või mitte, ei ole motiveerinud inimesi seda rohkem kasutama ega pruugi seda teha ka tulevikuis, sest inimeste transpordiharjumuste muutmiseks oleks ennekõike vaja muuta liinivõrku tõhusamaks ja inimestele mugavamaks.”

2. Kui palju kasutajaid toetab tasuta maakondlikku ühistransporti? – Postimehe tellitud uuringu kohaselt ei toeta tasuta ühistransporti 77% vastanutest. Samas näitab statistika, et kõigis tasuta ühistranspordiga maakondades on kasutajate arv suurenenud 20%.

Loe rohkem siit!