Sellekevadiste Riigikogu valimiste eel loodud algatus „Kust sa tead?“ on olnud edukas ja jätkub ka käimasoleva Euroopa Parlamendi valimiste fookuses, andes ajakirjanikele võimaluse leida teadlaste seast kiiresti sobiv ekspert.
Algatuse eesmärk on levitada teadmist, et faktidel, tõenditel ja teaduspõhisel teadmisel on enesestmõistetav osa otsuste tegemisel ning teadus on parim vahend, mis meil maailma uurimiseks ja edendamiseks on. Lihtsat ja tõhusat küsimust „Kust sa tead?“ saab kasutada alati, et küsida selgitust ja täiendavaid fakte otsustajatelt ja kaasinimestelt.
Algatuse patrooni, õiguskantsleri Ülle Madise sõnul sobib „Kust sa tead?“ praeguse aja otsiva, kahtleva ja lootusrikka vaimuga: „Ehkki kajakas ja lennuk võivad aknast vaadates näida teinekord ühesuurused, on inimestele oma kogemusest teada – lendavad mõlemad, kuid kajakaga lennata me ei looda. Kui aga omal teadmist ega kogemust pole ning kellegi jutt tundub liialt ilus või vastupidi, hirmus, on tark küsida: „Kust sa tead?“. Enamasti ei ole asjad nii nagu näivad, ei nii hästi ega ka halvasti.“
Tõene ja faktidele tuginev peab olema ka ajakirjanduse kajastus meie elust, lausus Eesti Ajalehtede Liidu tegevdirektor Mart Raudsaar. “Inimesed vajavad usaldusväärset infoallikat, millele tuginedes oleks võimalik teha otsuseid. Toimetuse faktikontroll pole kunagi ülearune ning see puudutab nii ajakirjanike tekste kui väljastpoolt toimetust saadetud tekste. Lihtne küsimus “Kust sa tead?” aitab meil seda jätkuvalt meeles hoida.”
Tallinna Tehnikaülikooli teadusprorektor Renno Veinthal ütles, et ülikoolid kui teadusasutused toetavad igati omalt poolt algatust, mis propageerib teaduse olulisust ajal, mida iseloomustatakse kui „tõejärgset“: „Käimasolev algatus aitab loodetavalt rohkem pöörata tähelepanu teaduse kaalukusele meie igapäevaretoorikas ning tagajärgedele, mida teadusliku mõtteviisi eiramine võib ühiskonnas kaasa tuua.“
Algatusega on praeguseks liitunud 33 partnerit – ülikoolid, meediaettevõtted, vabaühendused, teaduskeskused, teadusagentuur, ajakirjanikud, teadusajakirjanikud jt. Ühe uue partnerina on algatusega liitunud ka Arvamusfestival.
Vabaühenduste Liidult aasta algatuse tiitli pälvinud „Kust sa tead?“ partnerite senistest tegevustest võib esile tuua:
- Koostöö väidete põhjendamisel ja faktide kontrollil;
- Üha rohkem erinevate valdkondade teadlasi on avaldanud soovi osaleda algatuses eksperdina ja vajadusel kommenteerima tõstatatud teemasid;
- ERRi portaali Novaator animatsioonid, mis aitavad valijal poliitikamaastikul orienteeruda: https://novaator.err.ee/k/kust-sa-tead-;
- Eesti Noorte Teaduste Akadeemia algatatud teadust tähtsustav artiklisari „Milleks meile alusteadused?“, kus on praeguseks lehel https://heureka.postimees.ee/ ilmunud juba üheksa lugu;
- Energia avastuskeskus korraldab 2019/2020. õppeaastal 13–19aastastele õpilastele teadusteemalise väitluskonkursi.
Algatuse patroonid on õiguskantsler Ülle Madise ning AS Milremi arendus- ja teadusdirektor Mart Noorma.
Algatuse veebileht on www.kustsatead.eel ja lehekülg Facebookis https://www.facebook.com/kustsatead/. Algatusega ühinemiseks saab kirjutada e-postile kust.sa.tead@etag.ee.
Lisainformatsioon:
Karin Jaanson, Eesti Teadusagentuur, karin.jaanson@etag.ee, tel 5343 3107
Priit Ennet, Eesti Teadusajakirjanike Selts, priit.ennet@gmail.com, tel 514 5608
Marju Himma, ERR, marju.himma@err.ee, tel 5341 0997
Epp Joala, Tallinna Tehnikaülikool, epp.joala@taltech.ee
Randel Kreitsberg, Tartu Ülikool, randel.kreitsberg@ut.ee, tel 522 9383
Tuul Sepp, Tartu Ülikool, tuul.sepp@gmail.com