eadlased on avastanud koroonaviirusel SARS-CoV-2 uue nõrga koha. Ameerika Ühendriikides tehtud katse näitas, et see kogu maailma enam kui aasta jooksul pinge all hoidnud haigusetekitaja muutub mõõdukas kuumuses peaaegu silmapilkselt ohutuks.
Seda, et kuumus koroonaviiruselt nakatusvõime võtab, on teatud ju ennegi, kuid senistes katsetes on viirust kuumutatud ikka minutite kaupa.
Arum Han Texase A&M Ülikoolist ja ta kolleegid tegid nüüd katse, kus juhtisid koroonaviirust sisaldava lahuse läbi roostevabast terasest toru.
Selgus, et kui toru oli sedavõrd kuumutatud, et lahuse temperatuur tõusis seda läbides umbes pooleks sekundiks 72 °C kraadini, siis vähenes lahuses mõõdetud viiruseosakeste hulk sada tuhat korda.
Sellest on aga üldiselt enam kui küll, et viirus neutraliseerida ja ta nakatavus nullida.
Han ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Biotechnology and Bioengineering, et kiirkuumutusega saaks viiruse õhus levikut edukalt tõkestada. Seejuures saaks ära kasutada juba olemasolevaid kütte- ja ventilatsioonisüsteeme.
Pole võimatu, et sama meetod aitab ka teiste õhu kaudu levivate viiruste, näiteks gripiviiruse vastu.
Edaspidi kavatsevad Han ja ta kaaslased konstrueerida ülipeene toruga katseseadme, et uurida, kuidas mõjub viirusele veel palju lühemgi kuumtöötlus, näiteks mõnekümne millisekundine.
Allikas: Novaator