Patroonid
Ülle Madise:
Teadmised ja küps jutt on Eestis ikka au sees olnud. Ega vanarahvas asjata öelnud, et vale ajab maailma põlema, ja õige hõlma ei hakka keegi. Tõsi, sotsiaalmeedia trolliajastul kehtib vahel hoopis: „räägid õigust, saad peksa pealegi“.
Poliitikutel nagu kõikidel teistelgi on moraalne kohustus teha oma tööd hästi, Eesti hüvanguks. Lihtne on rääkida seda, mis meeldib kõigile. Hoopis raskem on rääkida mõistlikku, faktidel ja loogikal rajanevat juttu. Kellegi töö pole kerge.
Kui taban kedagi teadlikult valet levitamas, mõtlen, kuidas ta seda iseendale õigustab. Vaevalt on kuigi palju neid, kes tahavadki olla halvad.
Äkki arvatakse, et teadlik faktide eiramine ja vale levitamine on poliitikas lubatud mängureegel?
Algatus „Kust sa tead“ aitab loodetavasti seda väärarvamust murda.
Iga poliitiline otsus mõjutab paljude inimeste käekäiku ja elu. Ka pelk faktilise aluse ja teaduspõhjata ärritav loosung viib paljudelt meelerahu. Poliitika pole kaardimäng isikliku võidu peale. Poliitikas käib „mäng“ riigi ja rahva peale.
Head kaasteelised, kui miski tundub liiga hirmus või liiga ilus, on see tõenäoliselt vale, ja tasub küsida: „Kust sa tead?“
Tarkus, selgus ja ausus au sisse!
Mart Noorma:
Ootame huviga peatselt toimuva Riigikogu valimisi. Usun, et kõigi eestimaalaste ühiseks huviks on, et Riigikogu saaks endale parimad võimalikud liikmed. Loomulikult üks riigikogulane peaks olema tark ja ilus ja aus, armastama lapsi ja võimalusel hüppama üle kümne meetri kaugust.
Kuid kui tõsiselt rääkida, siis võiks riigikogulased pidada lugu ausast arutelust ja respekteerida ka teise poole argumente.
„Kust sa tead?“ kampaania korraldajad usuvad, et arutelude taset võib tõsta teaduspõhise lähenemisviisiga. Valimiskampaanias või riigi valitsemises tähendab teaduspõhine lähenemisviis seda, et oma väiteid toetatakse faktide või teaduslike uuringute tulemustega.
Toon ühe näite. Kosmoseteadlasena oli mul väga huvitav jälgida, kuidas Eesti riik tegi otsuse, kas liituda Euroopa Kosmoseagentuuriga või mitte. Küsimusele ei lähenetud kergekäeliselt – viidi läbi arvukalt uuringuid ja katsetati koostööd üle viie aasta. Alles siis anti lepingule allkirjad. Nüüd, Kosmoseagentuuri täisliikmena näen igapäevaselt, kuidas Eesti ettevõtted ja teadusasutused saavad tänu kaalutletud liitumisotsusele arendada tehnoloogiaid Eesti hüvanguks.
Head praegused ja tulevased poliitikud!
Uskuge, Eestis on piisavalt targad inimesed, et väärtustada neid kandidaate, kes oma ilusaid lubadusi ja arvamusi ka faktide ja arvutustega toetavad.
Head valijad! Oleme siis meie omalt poolt toeks nendele inimestele, kes on otsustanud alustada või jätkata oma poliitikukarjääri ning ilusaid valimislubadusi või karmi kriitikat kuuldes küsime ikka „Kust sa tead?“