Kui hoolid faktidest ja teaduspõhisest arutelust, siis küsi:

Kust sa tead? – kõik NATO liikmed panustavad alliansi eelarvesse

Tartu Postimehes ilmus artikkel “Jaak Valge: EKRE-lt nõutakse kõrgemaid eetikastandardeid kui teistelt”, mille kohta potsatas “Kus sa tead?” postkasti ka vihje.

“Välispoliitilises diskussioonis on see murekoht, et kõik riigid ei maksa NATO osamaksu. Trump survestab liitlasi, et NATO eelarvet suurendada, sellest võidaks igal juhul ka meie.”

Vihjele vastab Ainar Ruussaar “Valedetektor: kõik NATO liikmed panustavad alliansi eelarvesse”:

NATO-l on kolm ühiselt rahastatavat eelarvet – tsiviileelarve, sõjaline eelarve ja julgeolekuinvesteeringute programm. Eesti osa kujuneb vastavalt valemile, mis arvestab iga liitlase rahvamajanduse kogutulu, ütles Postimehele kaitseministeeriumi strateegilise kommunikatsiooni osakonna nõunik Karin Kivipõld.

«NATO ühiselt rahastatavad eelarved moodustavad kõikidest kaitsekuludest kokku väga väikese osa, nendesse panustavad siiski kõik liitlasriigid,» ütles Kivipõld. «Kaitsekulutuste kaheprotsendine sihttase ja NATO ühistesse eelarvetesse panustamine on kaks eri asja. Alliansis on tõstatatud vajadus NATO riikide kaitsekulude tõstmisest kahe protsendi sihttasemeni kokkulepitud ajaks,» lisas ta.

NATO tsiviileelarve 2019. aastal on üle 250 miljoni euro ja sõjaline eelarve ligi 1,4 miljardit eurot. Nende eelarvete suuruses leppisid alliansi liikmesriigid kokku eelmise aasta detsembris.  NATO tippkohtumisel Walesis leppisid liikmed kokku, et juhul, kui nende sisemajanduse kogutoodang kasvab, seavad nad eesmärgiks tõsta oma kaitsekulutused aastaks 2024 vähemalt kahe protsendi tasemele SKT-st.